W poprzednim artykule przybliżyliśmy temat związany z Pszczyńską Akademią Sztuk Walki, czyli polskim stylem samoobrony. Dziś pragniemy streścić historię powstania sekcji PASW w naszym regionie.

W październiku 1997 roku w Zespole Szkół Publicznych w Posadzie Górnej powstała sekcja Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki. Na zapisy ogłoszone przez instruktora Pszczyńskiej Sztuki Walki, Pawła Śliwkę, posiadającego wówczas stopień uczniowski 2 Tjie, przyszło bardzo wielu młodych ludzi zainteresowanych trenowaniem takich styli jak Kung-Fu, Chan Shaolin Si, Dju Su, Vo Quyen.
Początkowo treningi odbywały się raz w tygodniu na salce gimnastycznej, którą udostępniły nam władze wyżej wymienionej szkoły. Z roku na rok zmieniała się liczba trenujących. W sumie przez sekcję przewinęło się kilkaset osób, co w tak małej miejscowości, jak Posada Górna, jest naprawdę imponującym wynikiem. Obecnie zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki w ZS Rolniczych w Iwoniczu i w czwartki w Zespole Szkół Publicznych w Posadzie Górnej. Treningi trwają około dwóch godzin i wzbogacają nasze doświadczenie i wiedzę z zakresu sztuk walki, filozofii, psychologii i anatomii. Mistrz urozmaica nasze treningi różnego rodzaju akrobatyką, formami zwierzopodobnymi (ruchy naśladujące zwierzęta) i przyrodopodobnymi (ruchy naśladujące przyrodę), technikami z tonfą kijem, nożem oraz pałką. Nie obce też są nam combat i yoga. Nie trudno się domyślić, że zajęcia swoją różnorodnością przyciągają coraz więcej młodych adeptów.
Treningi odbywają się one pod czujnym okiem naszego Instruktora – Pawła Śliwki, który w ciągu jedenastu lat, które upłynęły od założenia sekcji, ciężko trenował, dzięki czemu uzyskał wysoki stopień Mistrzowski – 4 DAN. Poza wieloma sukcesami związanymi z Kung Fu nasz Mistrz ma też spore doświadczenie w takich sztukach walki jak: Judo, Karate Kyokushinkai oraz Capoeira. Dzięki wspólnym treningom, ogniskom, pokazom i corocznym wyjazdom na obozy do Rzepedzi stworzył sekcję, w której ludzie darzą się wzajemnym szacunkiem i przyjaźnią. Okazało się, że Mistrz jest nie tylko świetnym Nauczycielem, ale także Przyjacielem, który całkowicie bezinteresownie poświęca swój czas i zdrowie okolicznej młodzieży.
Dzięki ciężkiej pracy całej sekcji spośród wszystkich wychowanków Pawła Śliwki już trzech posiada stopień mistrzowski 1 DAN, a są nimi: Sebastian Hanus, Bogdan Rajchel i Monika Wolska. Warto tu również wspomnieć, że Bogdan Rajchel przez cztery lata prowadził treningi w ZSP w Bziance a obecnie prowadzi zajęcia w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie. Pozostali instruktorzy również planują otworzenie w najbliższym czasie sekcji w naszej okolicy.
Tak prężna działalność Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki w naszej okolicy możliwa jest dzięki życzliwości: zastępcy Burmistrza p. Wojciechowi Farbańcowi, a także p. Elżbiecie Nadziakiewicz, p. Zbigniewowi Noga-Krzyżanowskiemu, p. Pawłowi Kinelskiemu, oraz p. Arturowi Serafinowi – dyrektorom, którzy nieodpłatnie udostępniają nam sale gimnastyczne.
Więcej informacji na stronie www.paswrymanow.republika.pl oraz www.pasw.pl

www.naszrymanow.pl