PASW Iwonicz

Sekcja Iwonicz, początkowo jako sekcja Posada Górna

– treningi prowadzi Paweł Śliwka (5DAN)

grupa młodzieży i dorosłych

Sala gimnastyczna Zespołu Szkół Rolniczych w Iwoniczu

W październiku 1997 roku w Zespole Szkół Publicznych w Posadzie Górnej powstała sekcja Pszczyńskiego Stylu Walki, Kung-Fu, Chan Shaolin Si, Dju Su, Vo Quyen.

Na zapisy ogłoszone przez instruktora Pszczyńskiej Akademii Sztuki Walki, Pawła Śliwkę, posiadającego wówczas stopień uczniowski 2 Tjie, przyszło bardzo dużo młodych ludzi. Niestety nie było możliwe zorganizowanie zajęć dla tak wielu osób, więc odbyło się losowanie. Ci, którym dopisało szczęście, rozpoczęli treningi.  Początkowo odbywały się one raz w tygodniu na salce gimnastycznej, którą udostępniły nam władze wyżej wymienionej szkoły. Z roku na rok zmieniała się liczba trenujących. Niektórzy rezygnowali po kilku spotkaniach, inni po dłuższym czasie. W sumie przez sekcję przewinęło się kilkaset osób, co w tak małej miejscowości, jak Posada Górna, jest naprawdę imponującym wynikiem.

Obecnie zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, w Zespole Szkół Rolniczych w Iwoniczu. Na trwające ponad dwie godziny treningi uczęszcza kilkanaście osób. Część z nich swoją przygodę z PASW rozpoczęło jeszcze na sekcji w Posadzie Górnej, część zaś stanowią nowicjusze.

Ćwiczymy pod czujnym okiem naszego Instruktora – Pawła Śliwki, który w ciągu siedmiu lat, które upłynęły od założenia sekcji, ciężko trenował, dzięki czemu uzyskał wysoki stopień Mistrzowski – 5 DAN.

Poza wieloma sukcesami związanymi z Kung Fu nasz Mistrz ma też spore doświadczenie w innych sztukach walki. Już jako piętnastolatek trenował Judo, a następnie postanowił spróbować swoich sił w Karate Kyokushinkai (1986-1987). Później trafił do rzeszowskiej grupy trenującej Kung Fu, prowadzonej przez instruktorów: P. Sierżęgę oraz Z. Kuczmę, gdzie spędził dwa lata. Następnym etapem było asystowanie w Malwie pod okiem Mistrza Bernarda Górnego – 5 DAN. Po 3 latach ćwiczeń, postanowił spróbować swoich sił w roli trenera, za co jesteśmy Mu niezmiernie wdzięczni.

Każdy trening wzbogaca nasze doświadczenie i wiedzę z zakresu sztuk walki, filozofii, psychologii i anatomii. Mistrz urozmaica nasze treningi różnego rodzaju formami, zarówno zwierzopodobnymi, przyrodopodobnymi, jak i formami pszczyńskimi, a także technikami z tonfą, kijem oraz pałką. Nie obce też są nam combat, sistiema i yoga.

Pięć osób z naszej sekcji posiada stopnie mistrzowskie, są nimi oczywiście nasz trener:

Paweł Śliwka  5 DAN

i jego najstarsi uczniowie:

Sebastian Hanus         2 DAN

Bogdan Rajchel          2 DAN

Monika Wolska 1 DAN

Agata Łożańska 1 DAN

Pozostała część członków naszej sekcji posiada już stopnie uczniowskie lub spróbuje je zdobyć na tegorocznym egzaminie.

Warto wspomnieć, iż Michał Krukar i Sebastian Hanus jako pierwsi zdawali egzamin u założyciela Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki – Mistrza Brudnego SOKE 10 DAN. Jednak na dzień dzisiejszy większość z nas też miała zaszczyt tego doświadczyć. Ponieważ mieszkamy dość daleko od Pszczyny, nie jesteśmy w stanie zjawiać się na każdym stażu. Jednak w miarę możliwości staramy się odwiedzać tamte tereny. Mieliśmy okazję poznać osobiście czołówkę Instruktorów PASzW. Za każdym razem jesteśmy przyjmowani bardzo serdecznie, za co pragniemy bardzo gorąco podziękować! Myślę, że dla większości z nas wyjazd do Pszczyny jest czymś wyjątkowym. Tam mamy okazję spotkać ludzi, którzy równie mocno jak my angażują się w treningi. Ponadto każdy z takich wyjazdów obfituje w wiele nowych umiejętności, które staramy się szlifować na kolejnych treningach.

Poza wyjazdami do Pszczyny naszą tradycją stały się kilkudniowe wypady do Rzepedzi i Mchawy, gdzie doskonalimy swe umiejętności. Obozowe treningi i wspólne spędzanie czasu poza salą pozwalają nam lepiej się poznać i sprawić, że to co robimy dostarcza nam nie tylko nowych umiejętności, ale i Przyjaciół. Często także organizujemy ogniska lub po prostu spotykamy się popołudniami, dzięki czemu możemy się lepiej poznać. Raz na jakiś czas staramy się pojawić w jakiejś szkole lub w innym miejscu z pokazem, co daje nam sporo satysfakcji i pozwala „zarazić” innych naszą pasją.

Udało nam się także zorganizować kilka staży treningowych. Na ostatnim z nich głównym gościem był polski judoka, Mistrz Olimpijski, dwukrotny Mistrz Świata oraz trzykrotny Mistrz Europy Pan Paweł Nastula. W najbliższym czasie będziemy także gościć Założyciela Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki Mistrza Józefa Brudnego oraz innych wybitnych Instruktorów PASW.

Na koniec należy zaznaczyć, iż wszystko to jest możliwe tylko dzięki jednej osobie. Chodzi oczywiście o naszego Mistrza, Pawła Śliwkę, który bez wątpienia odgrywa ważną rolę w życiu każdego z nas. To On zaszczepił w nas miłość do tego, co robimy. Jest nie tylko świetnym Nauczycielem, ale też Przyjacielem. Wie jak nas zmobilizować i wyzwolić w nas ducha walki. Zawsze służy nam pomocną ręką, zarówno na sali gimnastycznej, jak i poza nią, i właśnie za to chcę Mu dziś serdecznie podziękować. Mistrzuniu wiedziałeś co robisz zakładając tę sekcję i nadając jej taki charakter, jaki ma teraz!!!

Wszystkich chętnych zapraszamy na treningi!!!

Monika Wolska 1 DAN